Свечено доделување на Инженерски прстен 2024 година

На 11 јули 2024 година (четврток) со почеток во 18:00 часот се одржа доделувањето на високото признанието „Инженерски прстен“ за најдобрите дипломирани...

Избран нов управен одбор и претседател на ААМ

На неодамнешните избори спроведени помеѓу членството на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, избран е нов управен одбор и претседател со...

Анкета „Перцепција на автентичноста на локалитетите на наследството на УНЕСКО…“

Анкетата се спроведува со цел да се соберат податоци за потребите на истражувањето Perception of Authenticity on UNESCO Heritage Site:...

Црвени сеќавања 2: Скопје е брутално

Серијалот „Радиус“ ги следи актерите Ана Стојановска и Дритон Вејсели како ја истражуваат природата, културата и историјата на Македонија и...

Реоткривање на Долнодримколскиот манастир „Собор на Светиот Архангел Гаврил“

На иницијатива на Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, со благослов на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, беше спроведена акција...

Во галеријата ОСТЕН е поставена изложба на Вангел Наумовски

Вангел НАУМОВСКИ, Македонија (1924-2006) е добитник на награда СВЕТСКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО на ОСТЕН Биенале Скопје 2024. Изложбата се поставува во...

Куќата што се распаѓа / Меѓународна изложба и симпозиум

27 јуни / 20:00/ Соработници на изложбата: уметници: Вини Хербстајн (Глазгов/Амстердам), Филип Јовановски (Битола/Скопје), Ану Вахтра (Талин) и кураторка: Ивана...

Панел дискусија на тема „Урбанизам во Токио“

На Сакура фестивалот, кој ја промовира јапонската култура беше организирана панел дискусија на тема “Урбанизмот во Токио“, на која земаа...

Годишна изложба на студентски проекти на МИТ

"Факултетот за Архитектура при МИТ Универзитет - Скопје, со особена чест и задоволство ве поканува на годишната архитектонска изложба на...

“Преобмислување на Охрид. Од Скопје до Милано” / Иво Лазароски

“Rethinking Ohrid. Urban renewal of a shrinking city” е насловот на магистерската теза на Иво Лазароски во доменот на урбаното...