ПРЕЗЕНТИРАНИ ИДЕЈНИТЕ РЕШЕНИЈА ЗА ТРИТЕ НОВИ ЛЕТНИ СЦЕНИ ВО ГРАДСКИ ПАРК

Посетителите во Градски парк вчера имаа можност на отворено да ја погледнат pop up изложбата, на која беа изложени пристигнатите...

Долж улицата „Орце Николов“

Пред некој ден,  се најави реконструкцијата на улицата „Орце Николов“, заедно со  „Аминта Трети“(Ленинова) и „Мирослав Крлежа“. Проектот беше поздравен...

Фотогалерија од птичја перспектива – дел I / Михајлов

Автор: Филип Михајлов Период на фотографирање:  2018 - 2020 Локација: Скопје   Денес ви го претставуваме Скопје од една поинаква перспектива. Авторот...

Најавена реконструкцијата на улицата „Орце Николов“

Општината Центар и град Скопје, ја најавија реконструкцијата на една од главните сообраќајни артерии на Дебар Маало, улицата „Орце Николов“...

Парк во Карпош / Андонова, Васева

Конкурс за избор на идејно архитектонско и хортикултурално решение за парк во Општина Карпош, дел од Градска Четврт 3 01...

Доделени награди на Бимас 2016

Вчера официјално заврши манифестацијата Бимас 2016,  со  свеченоста на доделување награди, во Музејот на град Скопје. Традиционално се доделуваат во...

Свеченост на доделување награди и затворање на БИМАС 2016

Вечерва со почеток во 20:00 часот, во Музејот на град Скопје, ќе започне свеченоста на доделување награди и затворање на...

„Скопје – Невидлив урбанизам“ – изложба на тимот на МАРХ

Место на изложување: Галерија САС , Парк на франкофонија, Скопје Дата: 21 мај - 31 мај, 2016 Наслов: Скопје -...

Најавена летната школа на American College ( UACS )

Факултетот за архитектура и дизајн при Универзитетот Американ Колеџ - Скопје, ја најави овогодинешната летна школа, под наслов „Soft spaces“....

Проектот „Ничија земја“ на Биеналето на архитектурата во Венеција

Во историскиот воен локалитет „Арсенале“вчера свечено беше отворен македонскиот павилјон во рамките на 15. издание на најпрестижниот светски настан од...

MEDS со повик за учество на “City of contrast“ – Букурешт

MEDS претставува платформа која преку професионална, социјална, културна и креативна програма ги интегрира сите креативни (дизајнерски) дисциплини. MEDS “Meeting of...

Фотогалерија „Навраќање на постземјотресната обнова на Скопје“

Вчера имавме особена чест, да присуствуваме на настанот „Навраќање на постземјотресната обнова на Скопје“  кој беше составен од два дела,...

Повик за дизајн на мобилна структура „Остров на имагинацијата“

Повик за студенти од Архитектонски факултет Скопје/20 мај – 20 јуни/ Ако си: * имагинативна/имагинативен; * сонувачка/сонувач; * другите ти...

„Навраќање на постземјотресната обнова на Скопје“ – Ана И. Дескова

Во 19:00 часот во Музеј на Град Скопје архитект д-р Ана Ивановска Дескова ќе одржи предавање на тема „Навраќање на...

Работилница „Students and Public Space: Design Challenge”

Младински образовен форум објави повик за пријавување на учесници на работилница „Students and Public Space: Design Challenge” Работилницата ќе трае...