Реакција на МАРХ македонска архитектура поради користење на графички материјал вон контекст

Почитувани, Во бурниов период на урбанистички превирања на територијата на град Скопје и особено актуелната тема за паркингот спроти хотелот...

Во тек е петиција против изградбата на комплексот спроти Holiday Inn во Скопје

На платформата change.org  се појави петиција која носи наслов „ НЕ за изградба на нехумано голем објект на паркингот пред...

Времескоп – ремедијација на делови од фабриката Охис / Костески, Тодороска, Трајковски, Поп-Стефанија

Автори:Кристијан Костески, Ангела Тодороска, Михајло Трајковски, Димитар Поп-Стефанија Педагошки тим: проф.д-р Дивна Пенчиќ, Вања Трајковски, Љубица Ефтимова Предмет: Урбанистичко обликување 2 Проектна...

Kонкурсен труд „Идејно решение за административна зграда на општина Аеродром“ /Карангелеска -Тодоровска, Илиевска, Треневска, Грчева

Автори: Нина Карангелеска Тодоровска и  Формика Плус: Марта Илиевска, Марија Треневска, Марија Грчева Година на проектирање: 2021 Локација: Општина Аеродром,...

Порталот САКАМ ДА КАЖАМ / sdk.mk пренесува дека комуналиите за просторот спроти „Холидеј Ин“ се уплатени

  Сопствениците на земјиштето на просторот кај хотелот „Холидеј ин“ во најстрогиот центар на Скопје наскоро ќе почнат со градење...

Денес се отвара 18 – тото Биенале на македонската архитектура

БИМАС 2016 – РЕЦИКЛИРАНА АРХИТЕКТУРА Музеј на град Скопје 20 часот Извор: AAM Жал ми е за зградите кои секојдневно...

Објавен победникот на Paratissima/Punkt мебел конкурсот

Интернационалниот саем на современа уметност Paratissima Skopje кој оваа година по трет пат ќе се одржи од 10 -12 јуни...

Се отвори фудбалската академија на ФК „Вардар“

Марх, официјално доби покана да го проследи отворањето на новиот објект - фудбалската академија на ФК „Вардар“. Истиот е лоциран...

Томаш Малковски – „Трите тигри и брутал“ предавање на АФС

На Архитектонскиот Факултет во Скопје се одржа уште едно предавање за полската архитектура, овој пат од Томаш Малковски, младиот архитектонски...

„Новите градови на Балканот: реконструкција за каква иднина?”

Дата: Вторник 17 мај 2016, Време:9:30 ч. Место: Сити Хол Центар Извор: Јана Константинова На семинарот ќе земат учество  г-дин...

„ИМАГИНАРЕН ГРАД“ – изложба на фотографии на Наумчески

Време на одржување: 19 мај 2016, четврток во 20.00 часот Место на одржување: Јавна Соба (Public Room) ул.50 Дивизија бр.22,...

Најавено е Биеналето на македонската архитектура – 2016

Осумнаесеттото Биенале на македонската архитектура - БИМАС 2016, во организација на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, ќе се одржи од...

Повторно изложување на „Варшавските тигри“ во Скопје

Одличната изложба и монографија издадена  за „Варшавските тигри“ и нивното дело Музеј на современа уметност во Скопје, повторно ќе имаме...

Покана од МАНУ, за предавање на арх. Георги Константиновски

Почитувани, На 11 мај 2016 година (среда), проф. арх. Георги Константиновски, почесен член на МАНУ, во Македонската академија на науките и уметностите ќе одржи пристапно...

Гранд хотел Скопје / Славко Леви

Локација: ул. Стив Наумов Автор: Славко Леви Година на проектирање: 1954 Изведба:1955-64 Извор: Технички цртежи- Цветанова Невена, Стари снимки од...

“Dani Arhitekture” од19 до 22 мај во Сараево

Сараево од 19 до 22 мај оваа година по девети пат ќе биде домаќин на интернационалниот фестивал за архитектура “Dani...